Vishay/BCcomponents BFC236546124
BFC236546124 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236546124
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 120NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236546124.pdf
Availability of BFC236546124
QUANTITY
BFC236546124 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236546124
Internal Part NumberEIS-BFC236546124
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT365
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.12µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.217" W (10.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236546124
Related LinksBFC236, BFC236546124 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236546124 Details Description
Related parts for BFC236546124
CONN JACK 3.5MM STEREO 3 POS SMT datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 350VAC 140VDC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A TO220AB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 11.4A TO262 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 397K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 180V 15A TO-3P datasheet.pdf