Vishay/BCcomponents BFC236546124
BFC236546124 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236546124
Brief Description
CAP FILM 120NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236546124.pdf
Availability of BFC236546124
QUANTITY
BFC236546124 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236546124
Internal Part NumberEIS-BFC236546124
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKT365
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.12µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.217" W (10.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236546124
Related LinksBFC236, BFC236546124 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236546124 Details Description
Related parts for BFC236546124
CONN PLUG STR CORD 4PIN R/A PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3700K 2SMD datasheet.pdf
C/A 12FIB SM MPO-MPO datasheet.pdf
ICL 5 OHM 20% 6A 14.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCKS datasheet.pdf
SCDLCD DPX JPR 50/125 3MM RSR 3M datasheet.pdf