Vishay/BCcomponents BFC236546183
BFC236546183 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236546183
Brief Description
CAP FILM 18NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236546183.pdf
Availability of BFC236546183
QUANTITY
BFC236546183 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236546183
Internal Part NumberEIS-BFC236546183
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
SeriesMKT365
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.018µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236546183
Related LinksBFC236, BFC236546183 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236546183 Details Description
Related parts for BFC236546183
ROUND SPACER #2 NYLON 5/8" datasheet.pdf
IC MIXER 2.1-2.6GHZ 40LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 10% 600VAC SCREW datasheet.pdf