Vishay/BCcomponents BFC236546273
BFC236546273 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236546273
Brief Description
CAP FILM 27NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236546273.pdf
Availability of BFC236546273
QUANTITY
BFC236546273 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236546273
Internal Part NumberEIS-BFC236546273
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
SeriesMKT365
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236546273
Related LinksBFC236, BFC236546273 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236546273 Details Description
Related parts for BFC236546273
IC EEPROM 128BIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 1A E-LINE datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
GASKT FAB/FOAM 12.7X457.2MM BELL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 18"L X 12"W datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 33 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf