Vishay/BCcomponents BFC236546273
BFC236546273 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236546273
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 27NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236546273.pdf
Availability of BFC236546273
QUANTITY
BFC236546273 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236546273
Internal Part NumberEIS-BFC236546273
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT365
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236546273
Related LinksBFC236, BFC236546273 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236546273 Details Description
Related parts for BFC236546273
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 200MA 500 MOHM datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 66PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
8+8 WAY F CRIMP S/BORE W/JS datasheet.pdf
CONN HDR 35POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf