Vishay/BCcomponents BFC236551393
BFC236551393 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236551393
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 39NF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236551393.pdf
Availability of BFC236551393
QUANTITY
BFC236551393 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236551393
Internal Part NumberEIS-BFC236551393
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT365
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236551393
Related LinksBFC236, BFC236551393 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236551393 Details Description
Related parts for BFC236551393
CONVERTR DC-DC 15V 1.3A HRZ SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT PIN datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
VINYL TAPE 471 WHT 1"X36YD 5.2ML datasheet.pdf