Vishay/BCcomponents BFC236552472
BFC236552472 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236552472
Brief Description
CAP FILM 4.7NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236552472.pdf
Availability of BFC236552472
QUANTITY
BFC236552472 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236552472
Internal Part NumberEIS-BFC236552472
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT365
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236552472
Related LinksBFC236, BFC236552472 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236552472 Details Description
Related parts for BFC236552472
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC +-5 10W OUT datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL MCPWR SOT23-5 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5.1V 80W datasheet.pdf
IC POT DPP NV 100TAP U/D 8MSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 11.5A 5.04 MOHM datasheet.pdf
RES 50 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf