Vishay/BCcomponents BFC236611684
BFC236611684 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236611684
Brief Description
CAP FILM 680NF 10% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC236611684.pdf
Availability of BFC236611684
QUANTITY
BFC236611684 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236611684
Internal Part NumberEIS-BFC236611684
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT366
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.217" W (10.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236611684
Related LinksBFC236, BFC236611684 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236611684 Details Description
Related parts for BFC236611684
RES SMD 8.2K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.7A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 7.68M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 3.5% 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
FAN GUARD METAL 172MM LOW NOISE datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 1.15A 504 MOHM datasheet.pdf