Vishay/BCcomponents BFC236612474
BFC236612474 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236612474
Brief Description
CAP FILM 470NF 5% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC236612474.pdf
Availability of BFC236612474
QUANTITY
BFC236612474 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236612474
Internal Part NumberEIS-BFC236612474
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT366
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.217" W (10.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236612474
Related LinksBFC236, BFC236612474 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236612474 Details Description
Related parts for BFC236612474
OSC XO 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 6 RES 100 OHM 12SRT datasheet.pdf
STRIPPER COAXIAL LC CST QUAD datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 3MSPS 3CH 10TDFN datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC PLAD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 120QFP datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf