Vishay/BCcomponents BFC236616124
BFC236616124 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236616124
Brief Description
CAP FILM 120NF 5% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC236616124.pdf
Availability of BFC236616124
QUANTITY
BFC236616124 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236616124
Internal Part NumberEIS-BFC236616124
SeriesMKT366
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.12µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236616124
Related LinksBFC236, BFC236616124 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236616124 Details Description
Related parts for BFC236616124
FIXED IND 47NH 500MA 150 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR RS232 5V DUAL18SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 23 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK PEG 4POS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 1A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf