Vishay/BCcomponents BFC236625394
BFC236625394 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236625394
Brief Description
CAP FILM 390NF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236625394.pdf
Availability of BFC236625394
QUANTITY
BFC236625394 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236625394
Internal Part NumberEIS-BFC236625394
SeriesMKT366
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236625394
Related LinksBFC236, BFC236625394 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236625394 Details Description
Related parts for BFC236625394
IC ADC LP 8-BIT SINGLE SOT23-8 datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 21POS datasheet.pdf
CONN RECEPT PCB 12POS TIN PIN datasheet.pdf
AMR SWITCH SENSOR W/MAGNET datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 0.100 SMD datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf