Vishay/BCcomponents BFC236641223
BFC236641223 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236641223
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 22NF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236641223.pdf
Availability of BFC236641223
QUANTITY
BFC236641223 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236641223
Internal Part NumberEIS-BFC236641223
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT366
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236641223
Related LinksBFC236, BFC236641223 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236641223 Details Description
Related parts for BFC236641223
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 1KV X7R 2220 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG TAN 1000' datasheet.pdf
COPPER COMPRESSION LUGS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 14-20AWG SIZE 16 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf