Vishay/BCcomponents BFC236642473
BFC236642473 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236642473
Brief Description
CAP FILM 47NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236642473.pdf
Availability of BFC236642473
QUANTITY
BFC236642473 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236642473
Internal Part NumberEIS-BFC236642473
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
SeriesMKT366
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236642473
Related LinksBFC236, BFC236642473 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236642473 Details Description
Related parts for BFC236642473
VARISTOR 470V 12KA DISC 20MM datasheet.pdf
TWEEZER FLAT ROUNDED 2AB 4.72" datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC16H/AE16M/HPK16H datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 12POS SCKT datasheet.pdf
POT SLIDE 20K OHM .05W 20MM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf