Vishay/BCcomponents BFC236643563
BFC236643563 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236643563
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 56NF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236643563.pdf
Availability of BFC236643563
QUANTITY
BFC236643563 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236643563
Internal Part NumberEIS-BFC236643563
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT366
Packaging*
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236643563
Related LinksBFC236, BFC236643563 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236643563 Details Description
Related parts for BFC236643563
CONN HEADER 35POS .100 R/A datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IDC CABLE- ASR26B/AE26G/APK26B datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 280MA 1.2 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
IC SDRAM 512M 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 8A 125V datasheet.pdf