Vishay/BCcomponents BFC236643563
BFC236643563 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236643563
Brief Description
CAP FILM 56NF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236643563.pdf
Availability of BFC236643563
QUANTITY
BFC236643563 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236643563
Internal Part NumberEIS-BFC236643563
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
SeriesMKT366
Packaging*
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236643563
Related LinksBFC236, BFC236643563 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236643563 Details Description
Related parts for BFC236643563
IC DDR2 SDRAM 1GBIT 3.75NS 92BGA datasheet.pdf
BOARD EVALUATION DS92LV18 datasheet.pdf
IC 80C51 MCU FLASH 8K 44-PLCC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.5V SOT89-3 datasheet.pdf
TOOL EXTRACTION datasheet.pdf
CONN PLUG 10 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN COUPLER 30A 240V 25FT CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf