Vishay/BCcomponents BFC236643823
BFC236643823 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236643823
Brief Description
CAP FILM 82NF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236643823.pdf
Availability of BFC236643823
QUANTITY
BFC236643823 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236643823
Internal Part NumberEIS-BFC236643823
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT366
Packaging*
Capacitance0.082µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236643823
Related LinksBFC236, BFC236643823 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236643823 Details Description
Related parts for BFC236643823
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.105" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
PIN - 4096-3 datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf