Vishay/BCcomponents BFC236647273
BFC236647273 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236647273
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 27NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236647273.pdf
Availability of BFC236647273
QUANTITY
BFC236647273 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236647273
Internal Part NumberEIS-BFC236647273
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT366
Packaging*
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236647273
Related LinksBFC236, BFC236647273 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236647273 Details Description
Related parts for BFC236647273
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC AC/DC CONV 5V 100MA SIP10 datasheet.pdf
IC CONV DC-DC DPA SWITCH TO263-7 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 5% AXIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED STRAIGHT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 5KV R85 AXIAL datasheet.pdf