Vishay/BCcomponents BFC236647273
BFC236647273 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236647273
Brief Description
CAP FILM 27NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236647273.pdf
Availability of BFC236647273
QUANTITY
BFC236647273 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236647273
Internal Part NumberEIS-BFC236647273
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
SeriesMKT366
Packaging*
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236647273
Related LinksBFC236, BFC236647273 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236647273 Details Description
Related parts for BFC236647273
TRANSFORMR ISOL 230-115VAC 1KVA datasheet.pdf
Crystal 7.3728MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
FUSE GLASS 600MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
JFET N-CH 40V 0.625W TO92 datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 1A 6TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR SPST 500A 48V datasheet.pdf