Vishay/BCcomponents BFC236657562
BFC236657562 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236657562
Brief Description
CAP FILM 5.6NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236657562.pdf
Availability of BFC236657562
QUANTITY
BFC236657562 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236657562
Internal Part NumberEIS-BFC236657562
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
SeriesMKT366
Packaging*
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236657562
Related LinksBFC236, BFC236657562 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236657562 Details Description
Related parts for BFC236657562
CAP FILM 0.1UF 5% 200VDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 9A 10 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
IC CNTRLR HOT SWAP 10-MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 50K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf