Vishay/BCcomponents BFC236657562
BFC236657562 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236657562
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 5.6NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236657562.pdf
Availability of BFC236657562
QUANTITY
BFC236657562 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236657562
Internal Part NumberEIS-BFC236657562
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT366
Packaging*
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236657562
Related LinksBFC236, BFC236657562 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236657562 Details Description
Related parts for BFC236657562
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER XYZ AXIS 14-LGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 12A 250V datasheet.pdf
CONN HEADR 34POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 113K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 1.6V SSOT-2 datasheet.pdf