Vishay/BCcomponents BFC236711684
BFC236711684 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236711684
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 680NF 10% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC236711684.pdf
Availability of BFC236711684
QUANTITY
BFC236711684 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236711684
Internal Part NumberEIS-BFC236711684
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT367
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.217" W (10.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236711684
Related LinksBFC236, BFC236711684 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236711684 Details Description
Related parts for BFC236711684
LED IND LIGHT 24V RED datasheet.pdf