Vishay/BCcomponents BFC236713274
BFC236713274 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236713274
Brief Description
CAP FILM 270NF 10% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC236713274.pdf
Availability of BFC236713274
QUANTITY
BFC236713274 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236713274
Internal Part NumberEIS-BFC236713274
SeriesMKT367
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.27µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.177" W (10.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236713274
Related LinksBFC236, BFC236713274 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236713274 Details Description
Related parts for BFC236713274
SIDACTOR BI 320V 150A DO-214AA datasheet.pdf
IC VOLT DET 2.90V LOW SOT89-3 datasheet.pdf
RES SMD 4.87 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 16NH 140MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf