Vishay/BCcomponents BFC236715684
BFC236715684 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236715684
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 680NF 10% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC236715684.pdf
Availability of BFC236715684
QUANTITY
BFC236715684 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236715684
Internal Part NumberEIS-BFC236715684
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT367
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.217" W (10.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236715684
Related LinksBFC236, BFC236715684 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236715684 Details Description
Related parts for BFC236715684
RES SMD 9.31KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
RES MO 1W 2.7 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 111VWM 179VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 10% 2824 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
FUSE 1000VDC 30 AMP INLINE MIDG datasheet.pdf