Vishay/BCcomponents BFC236716224
BFC236716224 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236716224
Brief Description
CAP FILM 220NF 5% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC236716224.pdf
Availability of BFC236716224
QUANTITY
BFC236716224 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236716224
Internal Part NumberEIS-BFC236716224
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236716224
Related LinksBFC236, BFC236716224 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236716224 Details Description
Related parts for BFC236716224
OSC XO 40.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
4 ROW VERTICAL HEADER SOLDER datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 98POS 3A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf