Vishay/BCcomponents BFC236717124
BFC236717124 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236717124
Brief Description
CAP FILM 120NF 5% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC236717124.pdf
Availability of BFC236717124
QUANTITY
BFC236717124 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236717124
Internal Part NumberEIS-BFC236717124
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT367
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.12µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236717124
Related LinksBFC236, BFC236717124 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236717124 Details Description
Related parts for BFC236717124
RES ARRAY 15 RES 5.6K OHM 16SOIC datasheet.pdf
FUSE CERM 1.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
SHOP TRAV EXTRA PCKT 10X12" 25PK datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 22 OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:6 100MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 200V X7R 1825 datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 10POS datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NC HNGE LVR datasheet.pdf
CAP FILM 270 NF 5% 1250VDC RAD datasheet.pdf