Vishay/BCcomponents BFC236721393
BFC236721393 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236721393
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 39NF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236721393.pdf
Availability of BFC236721393
QUANTITY
BFC236721393 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236721393
Internal Part NumberEIS-BFC236721393
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT367
PackagingBulk
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236721393
Related LinksBFC236, BFC236721393 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236721393 Details Description
Related parts for BFC236721393
JUMPER-H1502TR/A3048G/H1502TR 10 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 6A P600 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
CODEWHEEL 2CH 500CPR 5/32" datasheet.pdf
RES 280 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf