Vishay/BCcomponents BFC236721474
BFC236721474 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236721474
Brief Description
CAP FILM 470NF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236721474.pdf
Availability of BFC236721474
QUANTITY
BFC236721474 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236721474
Internal Part NumberEIS-BFC236721474
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236721474
Related LinksBFC236, BFC236721474 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236721474 Details Description
Related parts for BFC236721474
RES SMD 634K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 59VC DO204AC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 160MA 2.7 OHM datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT10 ACCESSORY datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN SSL SPLICE 4POS 2.5MM IDC datasheet.pdf