Vishay/BCcomponents BFC236721563
BFC236721563 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236721563
Brief Description
CAP FILM 56NF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236721563.pdf
Availability of BFC236721563
QUANTITY
BFC236721563 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236721563
Internal Part NumberEIS-BFC236721563
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236721563
Related LinksBFC236, BFC236721563 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236721563 Details Description
Related parts for BFC236721563
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 5V datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 8BIT QUICK 20TSSOP datasheet.pdf
85 SIZE HYBRID 1.8 DEG/STEP datasheet.pdf
MULTI-FINISHING WHEEL 10" 2S CRS datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 30W datasheet.pdf
PIN,COILED SPRING,MEDIUM datasheet.pdf
CAP FILM 3NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf