Vishay/BCcomponents BFC236721563
BFC236721563 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236721563
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 56NF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236721563.pdf
Availability of BFC236721563
QUANTITY
BFC236721563 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236721563
Internal Part NumberEIS-BFC236721563
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT367
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236721563
Related LinksBFC236, BFC236721563 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236721563 Details Description
Related parts for BFC236721563
REGULATOR 2.5/1.8V 12VIN HORZ datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 82MA 33 OHM TH datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8-DSBGA datasheet.pdf
RES 147 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A ROCKER datasheet.pdf
PH.MODULE 33KHZ S.VIEW datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 75MHZ 8VFQFPN datasheet.pdf