Vishay/BCcomponents BFC236725124
BFC236725124 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236725124
Brief Description
CAP FILM 120NF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236725124.pdf
Availability of BFC236725124
QUANTITY
BFC236725124 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236725124
Internal Part NumberEIS-BFC236725124
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT367
PackagingBulk
Capacitance0.12µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.177" W (10.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236725124
Related LinksBFC236, BFC236725124 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236725124 Details Description
Related parts for BFC236725124
IGBT 1700V 80A 360W TO247 datasheet.pdf
CONN RECEPT HR 12POS 2.5MM BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10" 0.50MM 28POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 16POS PIN datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 500MA 125V datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2530 19MM WHT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 75W datasheet.pdf