Vishay/BCcomponents BFC236726394
BFC236726394 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236726394
Brief Description
CAP FILM 390NF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236726394.pdf
Availability of BFC236726394
QUANTITY
BFC236726394 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236726394
Internal Part NumberEIS-BFC236726394
PackagingBulk
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236726394
Related LinksBFC236, BFC236726394 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236726394 Details Description
Related parts for BFC236726394
RES SMD 430 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
BEARING BLOCK datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.01K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RETAINER 5 POS FOR XA datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 100MH 15.8MA 670 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CTV 12C 8#20 4#16 SKT PLUG datasheet.pdf
150UF 60V 16.0X36.0 105C RAD datasheet.pdf