Vishay/BCcomponents BFC236726474
BFC236726474 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236726474
Brief Description
CAP FILM 470NF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236726474.pdf
Availability of BFC236726474
QUANTITY
BFC236726474 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236726474
Internal Part NumberEIS-BFC236726474
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT367
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236726474
Related LinksBFC236, BFC236726474 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236726474 Details Description
Related parts for BFC236726474
RES 12.5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 250V X7R 2225 datasheet.pdf
HEATSINK 85X20MM datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
5.00MM EUR DR HDR VERT CE GRN 6C datasheet.pdf
CONN HDR 25POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf