Vishay/BCcomponents BFC236741273
BFC236741273 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236741273
Brief Description
CAP FILM 27NF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236741273.pdf
Availability of BFC236741273
QUANTITY
BFC236741273 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236741273
Internal Part NumberEIS-BFC236741273
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236741273
Related LinksBFC236, BFC236741273 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236741273 Details Description
Related parts for BFC236741273
RES SMD 787 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 250MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8MSOP datasheet.pdf
IC 16:32-BIT FET BUS SW 56-TSSOP datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 256TP 100K 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf
VARISTOR 14.4V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf