Vishay/BCcomponents BFC236747563
BFC236747563 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236747563
Brief Description
CAP FILM 56NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236747563.pdf
Availability of BFC236747563
QUANTITY
BFC236747563 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236747563
Internal Part NumberEIS-BFC236747563
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
SeriesMKT367
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236747563
Related LinksBFC236, BFC236747563 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236747563 Details Description
Related parts for BFC236747563
IC MULTIPLEXER DUAL 8X1 28DIP datasheet.pdf
RES SMD 8.87KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TXRX SFF SM OC3/STM-1 STD DMI datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.2M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN HDR 29POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf