Vishay/BCcomponents BFC236756822
BFC236756822 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236756822
Brief Description
CAP FILM 8.2NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236756822.pdf
Availability of BFC236756822
QUANTITY
BFC236756822 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236756822
Internal Part NumberEIS-BFC236756822
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKT367
PackagingBulk
Capacitance8200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236756822
Related LinksBFC236, BFC236756822 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236756822 Details Description
Related parts for BFC236756822
RES 4.3 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 9A 125V datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CABLE CAT6A 8COND 23AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS SCKT datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
RELAYS datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.36UF RADIAL datasheet.pdf