Vishay/BCcomponents BFC236812474
BFC236812474 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236812474
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 470NF 5% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC236812474.pdf
Availability of BFC236812474
QUANTITY
BFC236812474 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236812474
Internal Part NumberEIS-BFC236812474
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT368
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.169" W (12.50mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.528" (13.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236812474
Related LinksBFC236, BFC236812474 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236812474 Details Description
Related parts for BFC236812474
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
SWITCH MULT W/OUT BARRIER BLACK datasheet.pdf
CONN JACK 1/4" PHONE ENCLOSE SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM3674MF-ADJ datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 331 I/O 484BGA datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1W DO213AB datasheet.pdf