Vishay/BCcomponents BFC236812474
BFC236812474 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236812474
Brief Description
CAP FILM 470NF 5% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC236812474.pdf
Availability of BFC236812474
QUANTITY
BFC236812474 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236812474
Internal Part NumberEIS-BFC236812474
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKT368
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.169" W (12.50mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.528" (13.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236812474
Related LinksBFC236, BFC236812474 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236812474 Details Description
Related parts for BFC236812474
IC ADC LP 10-BIT 108KSPS 8-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2A 80.2 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.81MM datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NO 6A SLD TERM datasheet.pdf
C/A MT-RJ/MT-RJ MM 505M datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 3.01M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RJI CORD 4XAWG22/7 TORSION HAN datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766 datasheet.pdf
MICRO 100C P 36" WHT JACKP NI datasheet.pdf