Vishay/BCcomponents BFC236815105
BFC236815105 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236815105
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC236815105.pdf
Availability of BFC236815105
QUANTITY
BFC236815105 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236815105
Internal Part NumberEIS-BFC236815105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT368
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236815105
Related LinksBFC236, BFC236815105 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236815105 Details Description
Related parts for BFC236815105
MARKER PLATE STEEL 0.75 X 3.50" datasheet.pdf
IC ASYNC FIFO MEM 1KX9 32-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 180 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf