Vishay/BCcomponents BFC236815105
BFC236815105 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236815105
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC236815105.pdf
Availability of BFC236815105
QUANTITY
BFC236815105 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236815105
Internal Part NumberEIS-BFC236815105
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
SeriesMKT368
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236815105
Related LinksBFC236, BFC236815105 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236815105 Details Description
Related parts for BFC236815105
CONN HEADER 46POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 500V 1111 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN SSL IDC CONTACT 1POS SOLDER datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301H 1/16-48" GREEN datasheet.pdf
36 SIL VERT SMT HDR datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 1.4A 106 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
FAN 24VDC 80X25MM 2WR datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.00075UF RADIAL datasheet.pdf
12000UF 63V 35X50MM 85C 5000H datasheet.pdf