Vishay/BCcomponents BFC236819474
BFC236819474 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236819474
Brief Description
CAP FILM 470NF 5% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC236819474.pdf
Availability of BFC236819474
QUANTITY
BFC236819474 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236819474
Internal Part NumberEIS-BFC236819474
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,200
SeriesMKT368
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.169" W (12.50mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236819474
Related LinksBFC236, BFC236819474 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236819474 Details Description
Related parts for BFC236819474
CONN RCPT 100POS .075 GOLD datasheet.pdf
MODULE SOCKET FOR 8L 2X3MM DFN datasheet.pdf
CA,62.5,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 27.3A 4 MOHM TH datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CONN M8 FML 5POS datasheet.pdf