Vishay/BCcomponents BFC236821155
BFC236821155 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236821155
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236821155.pdf
Availability of BFC236821155
QUANTITY
BFC236821155 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236821155
Internal Part NumberEIS-BFC236821155
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKT368
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236821155
Related LinksBFC236, BFC236821155 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236821155 Details Description
Related parts for BFC236821155
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 0.5A SOT23-3 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 140 OHM 5% 12W datasheet.pdf
IC OCTAL LATCH 3ST 20-SSOP datasheet.pdf
MTRJ JACK KIT 62.5/125 VIOLET datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf