Vishay/BCcomponents BFC236821475
BFC236821475 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236821475
Brief Description
CAP FILM 4.7UF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236821475.pdf
Availability of BFC236821475
QUANTITY
BFC236821475 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236821475
Internal Part NumberEIS-BFC236821475
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.181" L x 0.394" W (30.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236821475
Related LinksBFC236, BFC236821475 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236821475 Details Description
Related parts for BFC236821475
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 100W datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf