Vishay/BCcomponents BFC236822395
BFC236822395 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236822395
Brief Description
CAP FILM 3.9UF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236822395.pdf
Availability of BFC236822395
QUANTITY
BFC236822395 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236822395
Internal Part NumberEIS-BFC236822395
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance3.9µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.181" L x 0.354" W (30.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236822395
Related LinksBFC236, BFC236822395 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236822395 Details Description
Related parts for BFC236822395
DIODE ZENER 9.1V 200MW MINI3 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 230MHZ 8DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN RECPT 9POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 8POS FEMALE datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MODULE MOUNTING TRACK, 6 POSITIO datasheet.pdf
CAP CER 30PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf