Vishay/BCcomponents BFC236825184
BFC236825184 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236825184
Brief Description
CAP FILM 180NF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236825184.pdf
Availability of BFC236825184
QUANTITY
BFC236825184 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236825184
Internal Part NumberEIS-BFC236825184
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance0.18µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.165" W (12.50mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236825184
Related LinksBFC236, BFC236825184 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236825184 Details Description
Related parts for BFC236825184
CONN HEADER .100 SINGL STR 11POS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A TO220FP datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
JUN-TIM HOUSING 8P datasheet.pdf
DSUB 78POS PLUG datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
REFLECTOR NICHIA SPOT 74MM datasheet.pdf
MAX-LOC F4 W/SPCL PCKGNG SIECOR datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 6.3A 8 MOHM SMD datasheet.pdf