Vishay/BCcomponents BFC236825335
BFC236825335 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236825335
Brief Description
CAP FILM 3.3UF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236825335.pdf
Availability of BFC236825335
QUANTITY
BFC236825335 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236825335
Internal Part NumberEIS-BFC236825335
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.354" W (26.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236825335
Related LinksBFC236, BFC236825335 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236825335 Details Description
Related parts for BFC236825335
RES SMD 180 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES 768 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 1W DO214AC datasheet.pdf