Vishay/BCcomponents BFC236826475
BFC236826475 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236826475
Brief Description
CAP FILM 4.7UF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236826475.pdf
Availability of BFC236826475
QUANTITY
BFC236826475 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236826475
Internal Part NumberEIS-BFC236826475
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.181" L x 0.394" W (30.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236826475
Related LinksBFC236, BFC236826475 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236826475 Details Description
Related parts for BFC236826475
FIXED IND 220UH 3.6A 83 MOHM TH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 42A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 953K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RECEPT 54POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
LED RED 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CA,62.5,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 11POS 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONN HDR 6POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf