Vishay/BCcomponents BFC236826565
BFC236826565 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236826565
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 5.6UF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236826565.pdf
Availability of BFC236826565
QUANTITY
BFC236826565 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236826565
Internal Part NumberEIS-BFC236826565
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT368
PackagingBulk
Capacitance5.6µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.181" L x 0.433" W (30.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.945" (24.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236826565
Related LinksBFC236, BFC236826565 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236826565 Details Description
Related parts for BFC236826565
TRANS PNP 60V 1A TO-92 datasheet.pdf
KIT STARTER FOR H8/38602 datasheet.pdf
CAP ALUM 9300UF 40V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 11.8 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH HORIZ SS .5A NO/NC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CABLE ASSY 5M DOUBLE END datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 8.7A TO252 datasheet.pdf