Vishay/BCcomponents BFC236829154
BFC236829154 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236829154
Brief Description
CAP FILM 150NF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236829154.pdf
Availability of BFC236829154
QUANTITY
BFC236829154 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236829154
Internal Part NumberEIS-BFC236829154
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT368
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.154" W (12.50mm x 3.90mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236829154
Related LinksBFC236, BFC236829154 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236829154 Details Description
Related parts for BFC236829154
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MICRO 21POS SKT 72" datasheet.pdf
RES 48.1K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED BI-PIN T-1 3/4 RED 660NM 6V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 30POS THRUHL datasheet.pdf
CONDUCT MARKER CARRIER CLOSED datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NO 16A datasheet.pdf