Vishay/BCcomponents BFC236841154
BFC236841154 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236841154
Brief Description
CAP FILM 150NF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236841154.pdf
Availability of BFC236841154
QUANTITY
BFC236841154 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236841154
Internal Part NumberEIS-BFC236841154
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236841154
Related LinksBFC236, BFC236841154 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236841154 Details Description
Related parts for BFC236841154
IC REG LDO 1.2V 0.8A TO220-5 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 8.7A 2X5MLP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 8MM YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 24VC 0503 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 53MM datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf