Vishay/BCcomponents BFC236841564
BFC236841564 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236841564
Brief Description
CAP FILM 560NF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236841564.pdf
Availability of BFC236841564
QUANTITY
BFC236841564 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236841564
Internal Part NumberEIS-BFC236841564
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance0.56µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236841564
Related LinksBFC236, BFC236841564 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236841564 Details Description
Related parts for BFC236841564
CONN MAGJACK 8PORT 1000 BASE-TX datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMB datasheet.pdf
MODULE 64MB SDRAM 64MB FLASH datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN datasheet.pdf
CONN RING UNINS 14-18AWG #8 datasheet.pdf
CONV AC/DC 2A 6.5-18VIN 3.0-5.5V datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 5W T18 datasheet.pdf